W dniach 30 czerwca-2 lipca odbędzie się jubileuszowa, V Wodna Przeprawa, czyli turystyczny spływ kajakowy. Poniżej kilka użytecznych informacji.
Miejsce wydarzenia
Na tegoroczną wyprawę zapraszamy na rzekę Wierzycę. Rzeka silnie meandruje, przerzucając swoje wody z jednej strony doliny na drugą. Ze względu na swą zmienność (od górskiego potoku do szerokiej, wolno płynącej rzeki), zakola, często wysokie, a miejscami urwiste, zalesione brzegi oraz przełomy, jest bardzo atrakcyjnym szlakiem kajakowym.
Przebieg imprezy: 30 czerwca (piątek)
- Spotykamy się na polu namiotowym zlokalizowanym w Grodzisku Owidz [ pinezka Google TUTAJ ]. Baza będzie czynna od godziny 16:00.
- Grodzisko Owidz powstało jako Samorządowa Instytucja Kultury prowadzona przez gminę wiejską Starogard Gdański. Zrekonstruowany gród to miejsce, w którym organizowane są wydarzenia o charakterze historycznym, rekonstrukcje słowiańskich obrzędów, turnieje rycerskie i łucznicze, jarmarki rękodzieła, spotkania naukowe, festyny archeologiczne, warsztaty rękodzieła, warsztaty rozwojowe, plenery rzeźbiarskie. To również doskonała przestrzeń do organizacji imprez rekreacyjnych i sportowych.
- Na terenie Grodziska znajdują się altany wypoczynkowe, miejsca na ognisko czy grilla oraz szereg punktów sanitarnych. Parking na samochody jest ogrodzony.
- Rozbijamy namioty we wskazanych przez komendanta lub jego zastępcę miejscach.
- Od godziny 19.00 odbywać się będzie spotkanie integracyjne.
- Organizatorzy zapewniają kiełbasy na ognisko oraz chleb i keczup z musztardą.
- Cisza nocna obowiązuje od godziny 23:00
Przebieg imprezy: 1 lipca (sobota)
- Dokładnie godzina 9:00 zarządzamy zbiórkę. Osoby nie korzystające z noclegu na terenie Gospodarstwa muszą być punktualnie o wyznaczonej godzinie w Grodzisku Owidz [ pinezka Google TUTAJ ]
- Po odprawie przechodzimy spacerem około 500 metrów, pod elektrownię wodną w Owidzu, gdzie o godzinie 10:00 zacznie się spływ.
- Zanim dokonamy zwodowania kajaków, komendant przeprowadzi instruktaż a jego zastępca rozgrzewkę.
- Trasa spływu to około 15,5 km, z długim postojem we wsi Kolinski Młyn.
- We wsi Kolinski Młyn organizatorzy zapewnią uczestnikom ciepły posiłek.
- W Kolinskim Młynie osoby chcące zakończyć spływ będą mogły wrócić podstawionym autokarem do bazy w Grodzisku Owidz
- Spływ kończymy w Klonówce koło Elektrowni, około godziny 17:00. Na uczestników będzie czekał autokar, który zawiezie kajakarzy do bazy w Grodzisku Owidz.
- O godzinie 19:00 zapraszamy wszystkich uczestników do uroczystego zakończenia wydarzenia i dekoracji medalem okolicznościowym
- Po ceremonii odbędzie się ognisko z kiełbaskami
- Cisza nocna obowiązuje od godziny 23:00
Przebieg imprezy: 2 lipca (niedziela)
- Wspólne śniadanie w wiacie grillowej rozpocznie się o godzinie 9:00
- Do godziny 10.00 dokonujemy złożenia obozu.
- Osoby chętne na spływ tego dnia będą przewiezione do miejsca spływu, który potrwa około 3 godzin.
- Po zakończeniu spływu, organizatorzy przewiozą uczestników do bazy w Grodzisku Owidz.
- Zakończenie imprezy oraz złożenie obozu następuje do godziny 15:00
Jak przygotować się na spływ kajakowy?
- Zacznijmy od sprawdzenia pogody. Nasze wydarzenie odbędzie się w letnie przedpołudnie ale doskonale wiemy, że aura potrafi płatać figle. Proponujemy założenie stroju kąpielowego / kąpielówek i na to lekką i szybkoschnącą odzież wierzchnią – krótkie spodenki i koszulkę. Bardzo ważne jest nakrycie głowy oraz krem z mocnym filtrem przeciwsłonecznym. Na nogi sugerujemy sandały sportowe lub buty do sportów wodnych. Pamiętajmy, że czasem zdarza się, że trzeba wejść do wody i przenieść kajak nad konarem, zacumować do plaży czy kładki. Obowiązkowo na spływie należy mieć ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową.
- Woda to silny żywioł i nawet na spokojnej rzece zdarzają się wywrotki. Aby zabezpieczyć swoje rzeczy, wyposażcie się w specjalny worek wodoszczelny, który bez problemu kupisz w każdym sklepie sportowym. Dlaczego to takie ważne? W sytuacji gdy trzeba będzie przenieść kajak lub nagle go opuścić w awaryjnej sytuacji, wszystko będzie w jednej ręce. Dodatkowo sugerujemy zaopatrzenie się w specjalny pokrowiec na telefon. Jeśli wypadnie z kajaka do rzeki, to bez specjalnego etui możecie już go nie odnaleźć. Na pewno przydadzą się rękawiczki, najlepiej takie rowerowe bez palców. Dzięki nim nie nabawicie się odcisków i obtarć od wiosła.
- W kwestii bezpieczeństwa przydatna jest też mała apteczka, a w niej plastry, preparat przeciw komarom i kleszczom, płyn do dezynfekcji ran oraz leki przeciwalergiczne. Pamiętajmy o odpowiedniej ilości wody i prowiancie. Spływ kajakowy to nie tylko relaks, ale również sporo wysiłku.
- Nic nie stoi na przeszkodzie, aby na spływ zabrać ze sobą dzieci. Każdy z uczestników otrzymuje kamizelki jednak wszystkie są w rozmiarze uniwersalnym więc dla wygody naszych pociech sugerujemy zakupienie własnej o odpowiedniej wielkości. Dziecko zawsze siada z przodu i jeden małoletni płynie tylko z jednym dorosłym opiekunem.
- Poziom wody w rzece bywa różny, są do kostek ale miejscami pojawiają się znacznie głębsze nurty, szczególnie w zakolach, gdzie woda wymywa dno. Zachowajcie wszelkie środki bezpieczeństwa, nie stawajcie w kajaku, nie szarżujcie, szczególnie gdy jest to Wasz pierwszy spływ.
Kontakt:
Komendant: Sebastian Nowicki tel.: 694493862
Z-ca komendanta: Paweł Musiał tel.: 601863050
email: wodny@rajdarkun.pl